Drukarka 3D do domu jest marzeniem jak najbardziej możliwym do spełnienia. Jeśli pragniesz taką kupić dla siebie lub bliskiej osoby, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Opowiemy w nim czym dokładnie jest taka drukarka i czym różni się od zwykłej, jakich marek szukać i jaki budżet będzie wam potrzebny w zależności od Waszych potrzeb.
Z drukarką 3D do domu możesz realizować swoje hobby, nie potrzebujesz wielkiego warsztatu!
Czym jest drukarka 3D do domu
Drukarka 3D do domu to urządzenie o gabarytach trochę większych niż mikrofalówka. Zazwyczaj jest to sześcian o powierzchni mniej więcej 50cm3. Dzięki niej można stworzyć trójwymiarowe przestrzenne figury ze specjalnie przeznaczonego tworzywa, przypominającego plastyk.
Pod wpływem ciepła materiał jest przetwarzany i formowany milimetr po milimetrze w pożądany przez nas kształt, który wcześniej zaprojektowaliśmy na komputerze.
Jaką drukarkę 3D do domu wybrać i kupić?
Wszystko zależy od tego do jakich celów chcemy ową drukarkę 3D do domu przeznaczyć. Czy będzie zalążkiem nowego biznesu, czy też jej zadaniem będzie wyłącznie rozwijanie pasji i zainteresowań.
Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D do domu?
W ilości możliwości wykorzystania drukarki 3D do domu ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia. Możemy z jej pomocą wykonać spersonalizowane przedmioty, pasujące do naszych oczekiwań i spełniające nasze wymagania. Możemy wykonać różne akcesoria, takie jak statyw do smartfona, obudowa czy etui w unikalnym kształcie. Dzięki takim gadżetom będziemy się zdecydowanie wyróżniać, nikt nie dostanie podobnych w sklepie.
Posiadając drukarkę 3D jesteśmy w stanie wejść nawet na wyższy poziom romantyzmu, tworząc gadżety specjalnie dla naszej drugiej połówki, być może nawiązujące do przebytych wspólnie chwil. Mogą to być akcesoria kuchenne jak foremki do ciasteczek, wazon lub doniczka do kwiatów, brelok do kluczy.
Jeśli jesteśmy zapalonymi fanami fantastyki, to taka drukarka 3D do domu, to wręcz must have w naszym domowym asortymencie. Możemy stać się posiadaczami podobizn naszych ulubionych postaci z gier, filmów, seriali czy komiksów. Dodatkowo jeżeli kręcimy się w świecie RPG, to możemy wprowadzić nasze sesje na całkiem nowy poziom! Zamiast oznaczać postaci graczy na polu walki zwykłymi pionkami lub kartonikami, możemy w tym miejscu postawić bohatera, dokładnie takiego, jakiego sobie wymarzyliśmy.
Zobacz też: Kosiarka spalinowa do 1500 zł
Projekty przedmiotów do drukarki 3D do domu
No tak, ale jak takiej drukarce 3D do domu przekazać o co nam dokładnie chodzi, jaki konkretnie ma być kształt, jakiego sobie życzymy?
Na początku naszej przygody z pomocą przychodzą nam gotowce. W Internecie znaleźć można wiele (również darmowych) gotowych schematów, które wystarczy pobrać, a nasza drukarka 3D do domu już będzie wiedziała co robić dalej.
Kolejnym poziomem wtajemniczenia jest tworzenie własnych projektów. W tym celu potrzebujemy specjalnego programu. Najbardziej znany profesjonalny program to AutoCAD. Jest niczym Adobe Photoshop, tyle że do projektowania trójwymiarowego. Jednakże istnieją też darmowe, nieco mniej zaawansowane programy, kompatybilne z drukarami 3D do domu.
Możemy wymienić między innymi Blender, Tinkercad, Meshmixer, FreeCAD, czy XYZ Maker.
Drukarka 3D do domu – Rodzaje tworzyw i technologie
Na jaki rodzaj drukarki 3D do domu się zdecydować? To wszystko zależy od naszych potrzeb. Omówimy teraz jakie są dostępne technologie, z jakich tworzyw drukarka 3D do domu wykonuje projekty. Możemy wyróżnić kilka głównych:
- FDM/FFF
- SLA
- DLP
- PolyJet
- CJP
- SLS
- MJF
Za chwilę wyjaśnimy co oznaczają te tajemnicze skróty.
Drukarka 3D do domu – technologia FDM
Wykorzystanie tej technologii w drukarce 3D do domu polega na budowaniu kształtów z tworzywa termoplastycznego, które jest dostarczane maszynie w postaci cienkich żyłek nawiniętych na szpulę. Te są rozgrzewane i formowane w pożądany kształt, który następnie zastyga, tworząc jednolitą strukturę. Można spotkać się także z nazwą FFF – to ta sama technologia, jednakże nazwa FDM została zastrzeżona przez firmę Stratasys. Na tej samej zasadzie szampanem można nazwać tylko napój alkoholowy pochodzący z rejonu Champagne we Francji. Reszta funkcjonuje jako wina musujące.
Drukarka 3D do domu – technologia SLA
W procesie tym wykorzystuje się żywicę światłoutwardzalną oraz laser. Płynną żywicę wlewa się do pojemnika drukarki 3D do domu, w której następnie zanurzany jest stół roboczy. Do akcji wkracza laser, który rysuje odpowiedni kształt – pod jego wpływem ciecz natychmiast zastyga, w miejscu, gdzie została dotknięta wiązką. Następnie laser przechodzi do kolejnej warstwy i tak pomału pnąc się w górę powstaje obiekt trójwymiarowy.
Drukarka 3D do domu – technologia DLP
System ten jest bardzo podobny do SLA, jednakże zamiast lasera przejeżdżającego po warstwie poziomej milimetr po milimetrze, cała jest utwardzana w tym samym momencie dzięki monitorowi, umieszczonemu pod obszarem stołu roboczego w drukarce 3D do domu.
Drukarka 3D do domu – technologia PolyJet
Ten system w drukarkach 3D do domu również wykorzystuje żywice światło utwardzalne, jednakże proces zachodzi nieco inaczej. Głowica natryskuje na stół roboczy płynną żywicę, która jest utwardzana światłem UV. Następnie stół roboczy opuszcza się w dół i proces powtarza się.
Drukarka 3D do domu – technologia CJP
Ten rodzaj technologii przypomina technicznie PolyJet, jednakże korzysta z innych materiałów. Na obszar stołu roboczego drukarki 3D do domu wysypuje się proszek gipsowy, nad którym przesuwa się zaprogramowana w określony sposób głowica, natryskująca lepiszcze (jest to rodzaj spoiwa budowlanego, działa na zasadzie kleju) wraz z kolorowym atramentem. Po zakończeniu pracy, gotowy gipsowy trójwymiarowy pokolorowany kształt możemy „wykopać” z pozostałości naszego gipsowego proszku.
Polecamy również: Drzwi przesuwne szklane
Drukarka 3D do domu – technologia Binder Jetting
Metoda wykorzystywana w drukarce 3D do domu, która jest analogiczna do powyższej CJP. Głowica natryskuje ciekłe spoiwo, będące w stanie skleić piasek czy metal. Powstałe struktury są bardzo wytrzymałe, są w stanie znieść nawet ponad 1500OC, dlatego wykorzystuje się jednak głównie przemysłowo do produkcji forem do odlewów.
Drukarka 3D do domu – technologia SLS
Zasada tworzenia obiektów jest bardzo podobna jak w pozostałych systemach. Korzysta się ze sproszkowanych poliamidów, które wysypuje się na stół roboczy w drukarce 3D do domu, a te są następnie łączone ze sobą warstwa po warstwie za pomocą spiekającego lasera.
Drukarka 3D do domu – technologia MJF
Jest to metoda korzystająca ze sproszkowanych tworzyw sztucznych (poliamidów), które są spajane lepiszczem oraz zgrzewane laserem dla wygładzenia warstwy i większej trwałości. Jest autorską technologią firmy HP wśród drukarek 3D do domu
Jakie parametry ma drukarka 3D do domu?
Drukarki 3D do domu będą róznić się ze sobą kilkoma istotnymi szczegółami. Przed zakupem powinniśmy dokładnie zastanowić się jakie są nasze potrzeby, jakiej wielkości rzeczy chcemy tworzyć, z jakiego tworzywa. Podpowiemy też na jakie przydatne funkcje zwrócić uwagę.
Po pierwsze drukarki będą różnić się stosowaną technologią, ale najbardziej powszechne będą te stosujące tworzywa termoplastyczne oraz żywice, czyli FFF/FDM oraz SLA.
Po drugie, wielkość figurki będzie zależeć od obszaru roboczego, który posiada nasza drukarka 3D do domu. W tańszych modelach możemy spotkać się z prostokątem o boku około 8cm, a inwestując większą sumę możemy liczyć na nawet 30cm.
Przydatną opcją, do której warto dołożyć jest posiadanie przez drukarkę 3D do domu opcji powrotu do przerwanej pracy – w sytuacji kiedy nagle spotka nas awaria prądu, będziemy mogli kontynuować naszą pracę po usunięciu niedogodności. To zaoszczędzi nam sporo czasu oraz nie zmarnuje materiałów.
Ile kosztuje drukarka 3D do domu?
Inwestując w drukarkę 3D do domu, będziemy musieli przeznaczyć większą sumę pieniędzy. W zależności od możliwości, musimy liczyć się z kwotą od 1500 złotych w górę.
Jeżeli chodzi o to gdzie kupić, to najbardziej polecamy serwisy w Internecie, ponieważ tam będzie największy wybór. Drukarka 3D do domu jest jednak nadal na tyle nowatorskim rozwiązaniem, że nie będzie występować każdym lokalnym sklepie RTV.
Jakie marki polecamy?
Uważamy, że dobrą cenę oraz jakość oferują marki takie jak:
Gembird, Creality, Stratasys, Polaroid, Velleman czy Prusa
Drukarka 3D do domu opinie
Jakie macie doświadczenia z drukarkami 3D do domu? Macie i korzystacie? Dopiero planujecie kupić? Na jaki model się zdecydowaliście? Napiszcie nam w sekcji komentarzy poniżej.
Drukarka 3D do domu – ranking najlepszych
Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka naszym zdaniem najlepszych modeli drukarek 3D do domu. Mamy nadzieję, że nasz ranking będzie dla Was pomocny!
2024-12-06 12:52:36